Anglicky s lektorem z pohodlí domova

17. března 2015

Aktivní znalost cizího jazyka je v dnešní době nutnost. Přitom ale zejména pracovně vytížení lidé dlouho neměli mnoho možností, jak se v jazyce účinně zlepšovat a zároveň zvládat všechny své povinnosti. Pět vzdělávacích institucí se proto dohodlo, že studentům otevře možnost plnohodnotně se vzdělávat i z pohodlí domova. Šlo o náročný úkol, a tak spojily své síly a založily partnerskou síť Aktivní angličtina s online lektory.

Angličtina s využitím videokonference Angličtina s využitím videokonference

Co dospělým v učení jazyka brání? Na to jsme se zeptali Mgr. Ivany Nováčkové, ředitelky jazykového centra Lingua live z Valašského Meziříčí. „Může to být nedostatek času a energie nebo jejich nepravidelný režim, který jim neumožňuje dojíždět do jazykové školy a účastnit se výuky podle pevného rozvrhu. Také obavy z neúspěchu, z toho, že se člověk ztrapní před ostatními. Školní lavice jsou pro některé synonymem nudy. Právě proto, abychom vyhověli i takto náročným studentům, rozhodli jsme se do partnerské sítě vstoupit a rozšířit tak dosavadní paletu možných forem studia o atraktivní novinku.“

Společným úsilím partnerů vzniklo nové programové vybavení. Vytvořeny byly kurzy aktivní angličtiny všech úrovní, včetně přípravy na mezinárodní jazykové zkoušky a kurzů specializované angličtiny pro lékaře, technické pracovníky, pro oblast administrativy, obchodu a cestovního ruchu. Co na kurzy říkají samotní studenti? „S nadšením můžu říct, že i přes počáteční problémy vesměs technického rázu, což lze předpokládat u všeho nového, jsem byla zapojena do velmi kvalitní výuky. Pro další vývoj tohoto typu vzdělávání za sebe dávám jasně palec nahoru! Zdokonalovat se v  angličtině za dozoru výborného lektora a zároveň v pohodlí domova – to musí pracující student v současné hektické době jen podpořit!“ říká studentka Eva. Jiří dodává: „Pomocí multimediálního počítače s kamerou, sluchátky a mikrofonem jsem se připojil do 'internetové třídy'. Přiznám se, že jsem byl sám zvědavý, jak bude výuka vypadat. Výhodou pro mne bylo, že jsem se mohl na hodinu připravit a v podstatě ji absolvovat podle možností odkudkoliv, třeba i v klidu domova (což jsem jako samoživitel uvítal) či na cestách – stačilo se jen připojit. A na otázku, zda pro mne byla účast inspirativní a přínosná, musím odpovědět, že ano!“

Angličtina s využitím videokonference Angličtina s využitím videokonference

„Do ověřování kurzů se zapojilo již více než 130 studentů z celého Zlínského kraje“, doplňuje manažer sítě Ing. David Zejda. „Na začátku dalo dost práce všechno vyladit. Kurzy se ale rozběhly a studentům se líbí. Účastní se jich studenti všech úrovní - úplní začátečníci i pokročilí, maminky na rodičovské dovolené, lidé krátce před důchodem, lékaři i manažeři velkých firem. Mnoho z nich oceňuje to, že když nemohou přijít osobně, připojí se na dálku a o hodinu tak nepřijdou.“ Jednotlivé školy partnerské sítě mohou nyní nabídnout vhodný kurz skutečně každému. Partnerská síť byla podpořena z EU pod registračním číslem CZ.1.07/3.2.03/04.0040.

Vydal: Lingua Live o.p.s. ve spolupráci s Open-IT cz, s.r.o.

Ke stažení: PDF Word


Možno přetisknout.Videokonferenční výuka jazyků pro každého

5. ledna 2015

Abyste v dnešní době našli dobrou práci, bez znalosti cizího jazyka se často neobejdete. Dotaz na jazykové znalosti můžete u přijímacího hovoru čekat téměř automaticky. Zvláště to platí u zaměstnavatelů se zahraničním vlastníkem, těch, kteří působí na zahraničních trzích nebo vyvíjejí činnost v oborech s vysokou přidanou hodnotou. Leckterý potenciální zaměstnavatel si rád sám ověří, že vaše znalost není jenom pasivní – třeba tak, že část pohovoru povede přímo v cizím jazyce. To může být celkem náročné i v případě, že jazyk sice třeba od školy ovládáte, ale nemáte příležitost udržovat v něm pravidelný aktivní kontakt. Práce není jediným uplatněním jazyka, hodit se vám bude i v osobním životě – při cestování, rekreaci, při procházení Internetu i dalších příležitostech. Ovšem, přestože význam aktivní znalosti jazyka je zřejmý, studium cizího jazyka nepatří mezi typické oblíbené činnosti, a tak málokterý dospělý sebere dostatek odhodlání, aby s učením začal a pak v něm i vytrval.

Možnou odpověď na aktuální situaci poskytl projekt Partnerská síť Aktivní angličtina s online lektory, podpořený pod číslem CZ.1.07/3.2.03/04.0040 z EU prostřednictvím Zlínského kraje. Na projektu po více než dva roky pracoval tým složený z odborníků technologického partnera a čtyř vybraných jazykových škol, po jedné z každého okresu kraje. Školy díky účasti na projektu získaly možnost zařadit do své nabídky výuku prostřednictvím videokonference. Vyvinut byl speciální informační systém, díky kterému může být výuka zajímavá, pestrá a přitom snadná a účinná. Jeho prostřednictvím se mohou studenti připojovat do hodin z pohodlí domova, z kanceláře nebo odkudkoliv, kde je k dispozici připojení k Internetu. Protože plně vzdálená forma nemusí vyhovovat úplně každému, školy budou i nadále poskytovat výuku prezenční. Aby bylo možné prezenční i vzdálenou formu kombinovat, do učeben bylo nainstalováno další vybavení. Ti, kteří nepřijdou osobně, tak o výuku nepřijdou – do třídy se připojí jednoduše na dálku.

Protože zvlášť významnou a i nadále posilující pozici ve světě průmyslu, obchodu i vědy má angličtina, jednotlivé školy se zaměřily přednostně na uplatnění videokonferenční formy právě ve výuce tohoto jazyka. Nachystáno bylo více než dvacet nových kurzů aktivní angličtiny všech úrovní. Jejich přehled i další informace o projektu shrnuje web www.EnglishAnywhere.cz.

Vydal: Open-IT cz, s.r.o.

Ke stažení: PDF Word


Možno přetisknout.
OPVK logolink